Купата отново е за Славия

Георги Петков е герой с три спасени дузпи

Със само български футболисти в състава Славия спечели купата на България за осми път в своята история (като самостоятелен турнир). "Белите" победиха драматично Левски с 4:2 след изпълнение на дузпи, като в герой се превърна капитанът Георги Петков. Вратарят спаси общо три дузпи в драмата срещу вековния съперник. В редовното време и в продълженията двата отбора завършиха наравно 0:0.
Двубоят започна нервно за славистите, които избраха тактика да се бранят още от самото начало на двубой на стадион "Васил Левски".
В деветата минута главният съдия Никола Попов отсъди дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Владислав Узунов. Георги Петков направи първото от няколкото си геройства, спасявайки удара от бялата точка на Жорди Гомес.
В 17-ата минута Левски пропусна още една чиста възможност за гол. Хали Тиам беше оставен напълно непокрит след центриране от корнер, но ударът му с глава премина на сантиметри покрай страничната греда.
Паулиньо изпусна нова добра възможност за гол след точно половин час игра. Бразилецът беше изведен с дълго подаване зад гърба на отбраната на Славия, но ударът му премина покрай лявата греда на вратата на Георги Петков.
Първата добра възможност за гол пред Славия се откри в 36-ата минута, когато "белите" получиха шанс да изпълнят фаул фронтално срещу вратата на Божидар Митрев. Галин Иванов шутира добре, но Митрев внимаваше и спаси.
Веднага след началото на втората част Серджиу Буш получи центриране по земя отдясно, но ударът му от около 7-8 метра не намери вратата на Петков и излезе в аут.
В 50-ата минута Янис Карабельов опита да изненада Митрев с удар от далечна дистанция, но шутът му прелетя малко над напречната греда.
Играта продължи да се води основно в половината на Славия в следващите минути, но "сините" не намираха завършващия удар, а с напредването на времето славистите започнаха да изнасят играта в по-предни позиции.
В 81-ата минута Габриел Обертан отправи бомбен изстрел от над 25 метра, но Петков майсторски изби в корнер, разтягайки се максимално. При последвалото изпълнение Тиам скочи най-високо, но не успя да натисне топката и тя мина над горната греда на вратата на "белите".
В 88-мата минута и лявата греда помогна на Славия да не получи гол. Центриране отляво достигна до Обертан, а бившият играч на Манчестър Юнайтед си спря топката на гърди, след което отправи бомбен изстрел с десния крак от воле, който Георги Петков успя да отбие в гредата, след което топката беше избита в предни позиции.
Славия пробва да нанесе първия решителен удар в продължението чрез Янис Карабельов. Ударът на халфа от границата на пеналтерията обаче попадна право в ръцете на Божидар Митрев.
Ново добро спасяване на Петков попречи на Левски да открие резултата в 104-тата минута след удар на Хали Тиам от дъгата пред наказателното поле.
Шут от фаул на Роман Прохазка в 115-ата минута можеше да се превърне в гол, но опитният Петков пак спаси. Това бе и последната интересна ситуация в мача и след изиграването на 120 минути резултатът остана 0:0.
При дузпите първият пропуск беше за Левски чрез Хали Тиам, чийто удар бе спасен от Петков, но веднага след това и Ивайло Димитров не успя да преодолее Митрев. Последва нов пропуск за Левски, този път на Роман Прохазка. Това се оказа и фатално за "сините", тъй като Георги Йомов бе точен при последната дузпа за "белите" и оформи крайния резултат 4:2.
Славия отново не допусна гол във финален мач за националната купа срещу вековния си противник Левски, а радостта на националния стадион беше за всички, които са свързани с "белия" клуб. Славистите отново взимат трофей на домашната сцена след пауза от 22 години.
Купата на България осигурява на Славия класиране за Лига Европа, както и мач за Суперкупата на страната срещу шампиона Лудогорец.

снимки: sportal.bg